Mint már mondtam, a megnevezésnek rengeteg fajtája van, és ez a tulajdonságokra is igaz. Nézzünk először is három megnevezést, és annak leggyakoribb tulajdonságait.
MEGNEVEZÉSEK
b, strong {
*tulajdonságok*
}
i, em {
*tulajdonságok*
}
u, underline {
*tulajdonságok*
}
Jelentésük: A b, strong megnevezés a vastagított, az i, em megnevezés a dőltött, az u, underline megnevezés pedig az aláhúzott szöveget módosítja. Ezt szerintem nem valami nehéz megjegyezni.
TULAJDONSÁGOK
font-family: Ide egy betűtipus nevének kell kerülnie. Fontos, hogy olyat válassz, ami már alapból benne van a gépedben, nem az internetről töltötted le. Lehetőleg látható is legyen!
color: Ezt mindenképpen a font-family alá kell tenned. Ide egy színkód vagy egy angol szín neve kerüljön. Ezeket megtalálod a HotDogon ide kattintva.
font-size: Ide a szöveg méretének / nagyságának kell kerülnie. A szám után fontos, hogy px legyen. Én a 9px-t vagy a 10px-t ajánlom.
text-decoration: Ez lehet none, ami azt jelenti, hogy ne legyen formázva a szöveg. Ha underline, akkor alá van húzva a szöveg.
font-weight: Ha bold, akkor a szöveg vastag.
font-style: Ha italic, akkor a szöveg dőlt.
text-transform: Lehet uppercase, ami naggyá teszi a kisbetűket, vagy lowercase, ami pedig fordítva.
letter-spacing: Ide egy számnak kell kerülnie, ismét a px kifejezéssel társulva. A betűk közötti távolságot jelöli. Pl. letter-spacing: 3px ; = 3px távolság van a betűk között.
border: Ennek meghatározhatjuk a helyét a szövegen azzal, ha a -bottom, -top, -right, -left szavakat írjuk rögtön utána. Jelentésük: -bottom = (alul) aláhúzva, -top = felül aláhúzva, -right = jobb oldalt aláhúzva, -left = bal oldalt aláhúzva. Ezek után ha kettőspontot (:) teszünk, odaírhatjuk a vastagságát a formázásnak, amit szintén px-ben kell megadni. Azt pedig, hogy mit vastagítson (vagyis mi legyen a formázás), a solid, dotted, dashed, double, stb. szavakkal tehetjük közzé. Ezeknek jelentései pedig sorrendben aláhúzás, pontozás, csíkozás, 2x aláhúzás. A végére pedig jöhet a színkód / angol szín neve. Gondolom, még nem érted, de ez a néhány példa valószínűleg segíteni fog =) :
border-bottom: 1px solid green; = A szöveg alul 1px vastagságban van aláhúzva zöld színnel.
border-top: 2px dotted blue; = A szöveg felett 2px vastagon való pontozás, kék színnel.
border-left: 3px dashed orange; = A szöveg bal oldalán 3px vastagon való csíkozás narancssárga színnel.
border-right: 4px double red; = A szöveg jobb oldalán 4px vastagon való dupla aláhúzás piros színnel.
Nagyjából ennyi, remélem, sikerült megértenetek. (: Próbálgassátok ki a kódokat, és ne felejtsétek el az alapokat sem. A következő tutorialban a linkkódokkal bővítjük majd tudásunkat.
(c) ourweb.gp
|